Автори • Петро Шекерик-Доників

Петро Шекерик-Доників

Дідо Иванчік, Дідо Иванчік у перекладі Івана Андрусяка, Опришки. Народні оповідання

Письменник і громадсько-політичний діяч, автор роману «Дідо Иванчік», написаного гуцульським говором і визнаного «енциклопедією гуцульського життя».

Народився у селі Голови (нині Верховинський район Івано-Франківської області) 20 квітня 1889 р. Закінчив лише початкову школу, де його вчителем був етнограф Лука Гарматій. Далі займався самоосвітою. Через учителя познайомився з І. Франком, В. Гнатюком, В. Шухевичем, Г. Хоткевичем, М. Коцюбинським та ін. На їхнє прохання збирав фольклорно-етнографічні матеріали, зокрема й для повісті Коцюбинського «Тіні забутих предків». Разом із Хоткевичем створив Гуцульський театр у с. Красноїлля та грав у виставах.

Був організатором набору добровольців до легіону Українських січових стрільців, делегатом Косівського повіту й учасником святкування Злуки ЗУНР і УНР на Софійській площі в Києві. Запроваджував осередки «Січі» та читальні «Просвіти» на Гуцульщині, боровся на Сході України з денікінцями й більшовиками, організовував курси з ліквідації неписьменності в Жабйому (Верховині), був послом до польського сейму, війтом Жаб’євської ґміни. Видавав часопис «Калєндар гуцуль­ский»…

20 квітня 1940 р. Петро Шекерик-Доників поставив останню крапку в романі «Дідо Иванчік». Уже 15 травня його разом із сином та іншими односельцями арештувала нова окупаційна совєцька влада. Петра Шекерика-Дониківа звинуватили у виступах проти комуністичної системи та зв’язку з «націоналістичною бандою». Засудили на 8 років і відправили в Сибір, де шлях письменника загубився.

За життя автора були опубліковані лише фрагменти роману «Дідо Иванчік». Після арешту рукопис уважався втраченим. Так дружина Параска його врятувала, переховуючи кілька десятиліть. Лише 1999 р., під час відзначення 110-річчя з дня народження Петра Шекерика-Дониківа, родина передала текст товариству «Гуцульщина», яке й здійснило перше видання у 2007 р. Нині рукопис зберігається в Меморіальному музеї Петра Шекерика-Дониківа у Верховині.

У 2020 р. у видавництві «Discursus» роман «Дідо Иванчік» вийшов повним виданням (у попередньому бракувало кількох розділів) з оригінальним текстом гуцульським діалектом і в перекладі Івана Андрусяка сучасною літературною мовою.

У 2023 р. видавництво «Discursus» видало книжку Петра Шекерика-Дониківа «Опришки. Народні оповідання».